Karate tradycyjne jest sztuką samoobrony, która wykorzystuje wyłącznie i w najbardziej skuteczny sposób ciało ludzkie. Znajdują w nim zastosowanie głównie techniki bloków, ciosów, uderzeń i kopnięć, w połączeniu z innymi powiązanymi z nimi ruchami.


Przez długie lata swojej historii uległo podziałom i modyfikacjom. Najbardziej znany  popularyzator karate, twórca stylu shotokan, Gichin Funakoshi, wypowiadał się przeciwko usportowieniu karate, a także przeciwko podziałom pomiędzy stylami (twierdził, że karate jest tylko jedno). Przewodniczącym ITKF (International Traditional Karate Federation) od początku jej istnienia był sensei Hidetaka Nishiyama, uczeń Gichina Funakoshiego.


Uprawianie tego sportu sprawia, że pozbywamy się nieprawidłowych nawyków nabytych na skutek trybu życia właściwego współczesnej cywilizacji. Należą do nich wady postawy, upośledzenia aparatu ruchowego i oddechowego, a także zahamowania psychiczne i charakterologiczne. Karate jest szczególnie zalecane dla dzieci i młodzieży szkolnej z powodów zdrowotnych , zalecany wiek to 6 lat. Koryu karate Jutsu jest to stara forma karate z dodatkami akijujutsu oraz innych technik stosowanych wyłącznie w prawdziwej walce nie dozwolone na zawodach oraz dla niedoświadczonych adeptów tej sztuki. 


Zajęcia prowadzą sensei RYSZARD SKWARSKI, asystenci: Klaudia Tor, Piotr Sobczyński, Mariusz Pasiecznik


.